The Salmagundi Club fall auction exhibition : October 24th through November 15th 2013, 1st auction : Fri., November 1 – 7:00 pm, 2nd auction: Fri., November 8 – 7:00 pm, 3rd auction: Fri., November 15, 7:00 pm.

 

SAL record control number: 77244 ; 

Record level: Event ; 

Record type: Exhibition ; 

Document type: Catalog ; 

 

Exhibition name: 2013 SCNY fall auction ; 

Exhibition date: October 24 – November 15, 2013 ; 

Exhibition location: Salmagundi, New York, NY ; 

 

Document title: The Salmagundi Club fall auction exhibition : October 24th through November 15th 2013, 1st auction : Fri., November 1 – 7:00 pm,
2nd auction: Fri., November 8 – 7:00 pm, 3rd auction: Fri., November 15, 7:00 pm. ; 

Document language: English ; 

Document author: Salmagundi members on behalf of the organization ; 

Document Publisher: Salmagundi ; 

Publisher location: New York, NY ; 

Date of publication: 2013 ; 

Source: Salmagundi library ; 

Description: 1 exhibition catalog ; 

Subjects:
Art exhibition.
American art exhibition.
Salmagundi Club exhibition.
Salmagundi fall auction.

Number of copies: 1 ; 

Digitized: yes ; 

 

TEXT:

The Salmagundi Club

Fall Auction Exhibition

October 24th through November 15th 2013

1st AUCTION: Fri., November 1 – 7:00 PM

2nd AUCTION: Fri., November 8 – 7:00 PM

3rd AUCTION: Fri., November 15, 7:00 PM

47 FIFTH AVENUE, NEW YORK, NEW YORK 10003
212-255-7740  212-229-0172 fax
Salmagundi.org
info@salmagundi.org email
© Salmagundi Club 2013

AWARDS

JURY OF AWARDS
1. Silvio Valerio SCNY Award $400 96 Jane McGraw-Teubner
2. Richard Ochs Memorial Award for W/C $300 137 Robert Noreika
3. Sylvia Maria Glesmann Award for floral/still life $300 154 Claudia Seymour
4. Charles Dana Gibson SCNY Award $250 191 Maria Korr
5. Louis Comfort Tiffany SCNY Award $225 165 Christopher Zhang
6. Emil Carlsen SCNY Award $200 1 Richard Lithgow
7. Hebert Nichols SCNY Award $175 136 Virginia Aschmoneit
8. Martin Hannon Memorial Award $125 111 Maria Marino
9. Mortimer E.freehof Memorial Award for a W/C $125 31 Sharon Way-Howard
10. Diane [should this be Jane?] Impastato Award $100 155 Jeanne Rosier Smith

LAY JURY OF AWARDS
1. Richard C Pionk SCNY Award $325 167 Gregg Kreutz
2. William Merritt Chase SCNY Award $300 190 Charles Yoder
3. Edwin H. Blashfield SCNY Award $200 168 Christine Ivers
4. Edwin A. Abbey SCNY Award $125 172 Robert Pillsbury
5. John N. Lewis Memorial Award for Sculpture $150 69A Lou Lalli
6. F. Ballard Williams Fund Award $150 63 Anthony Davis
7. W-Granville Smith SCNY Award $150 79 Sergio Roffo
8. Margaret Martin SCNY Award $150 84 Tricia Zimic
9. Ellen Esposito SCNY Award $150 158 Joseph P. Grieco

ART COMMITTEE
Chairman: Charles Yoder
Vice Chairman: Annie Patt
Joseph McGlynn, James Kuel, Elizabeth Spencer, Georgette Sinclair, Roger Rossi, Lou Lalli, Anthony Almeida, Travis Siewers
Alternates: Janet Cook, Kathleen Gray

JURY OF AWARDS
Chairman: Elizabeth Spencer
Ed Brennan, Naomi Campbell, Janet Cook, Bill Creevy, Dickson Despommier, Gregg Kreutz, Leah Lopez, Carole Teller, Alternate: Christine D’Addario

LAY JURY OF AWARDS
Chairman: Tim Newton
John Morehouse, Barbara Genco, Gloria Sampson-Knight, Griff Seymour, George Short, Mikaela Lamarche-Sardo, Denise Bibro

Auction Nov 1, 2013. 7pm
* Jury of Awards
**Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
*1 Richard Lithgow The Moth Oil 400
2 Mireille Duchesne Rose & Oak Leaves Oil 850
3 Annie Shaver-Crandell Pcxono Landing: Summer Sunset Acrylic 350
4 James Magner Evening Light Oil 275
5 Rick Daskam Ed Platt Farm Oil 400
6 Vcevy Strekalovsky Main Street Hingham Oil 225
7 Hiu Lai Cheng River Sailing Oil 175
8 T. Neal Flournoy 1 WTC Pigment print photo 200
9 Michael Budden Reflections of New Hope Oil 350
10 Kim Muller-Thym Dipping Down Oil 350
10A Joy Beckner Lord of the Couch Bronze 200
11 Tatiana K. Myers Iris Garden Oil pastel 500
12 Lisa Argentieri Pansies Watercolor 300
13 Anne Kullaf 10th Avenue From the Highline Pastel 200
14 Laura L. Smith Street Vendor’s Umbrella #2 Digital “C” print 100
15 James Cohn Sweet Pea at Anchor Digital photograph 100
16 John Huftalen Fading Toned silver gelatin print 100
17 Virginia Aschmoneit Downward Journey Pigment ink photo 150
18 Bill Creevy Giant Pear Monoprint 150
19 Ed Brennan Low Low Tide Monotype 2QQ
20 Tricia Zimic Red Descent Summer Day at Washington Square Etching with ink 275
21 Mary Anna Goetz Park Oil on board 250
22 Cindy Shaoul New York 1932 on on canvas 400
23 Harvey Hellering Glacier’s End Photo-pigment print 150
24 Jacquelyn Etling Paris Bridge Infrared photo 150
25 Jane McGraw-Teubner Golden High Pastel 250
26 Georgette Sinclair Main-Bass Harbor Lighthouse Pastel 300
27 Susan M. Story Hudson River Orchard Pastel 175
28 Maureen Hopper Summer Peaches Oil 175
29 Leah Lopez Clay Vase And Lemons Oil 1000
30 Elizabeth Spencer Zinnias Sketch Oil 300
*31 Sharon Way-Howard Mute Swan in The Morning Mist Watercolor 175
32 Patricia Wynne AMNH Sable Antelope Colored pencil 400
33 Lauren Amalia Redding The Royal Hand Silverpoint on panel 250

Auction Nov 1, 2013,7pm
* Jury of Awards
**Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
34 Beth Kurtz Bam Owl Oil 200
35 Stephanie Amato Field of Yellow Flowers Oil 400
36 Susan Jositas Yellow Lantern Pastel 550
37 Arlene Steinberg Peach Iris Colored pencil 175
38 Pamela Reese Union Square Pastel 300
39 Karen Israel The Wilder Bunch Pastel 275
40 Richard Rosenblatt Autumn Plein Air Painter Oil on panel 300
41 Joseph P. Grieco Winter Thaw Central Park Oil on linen 500
42 Gregg Kreutz Madison Sq. Fair Oil 1600
43 Amanda Epstein Booksellers on the Seine Watercolor 300
43A Alexandra Martin Interiors Terra Cotta 175
44 Robert Noreika The Stroll Watercolor 400
45 Carole Teller City Park Path Oil on board 250
46 Del-Bourree Bach Passers By Acrylic on panel 800
47 William Hanson Washington Sq. Plein Air Oil on panel 250
48 Gloria Shepherd Nectarines Cantaloupe. Grapes + Oil on linen 300
49 Bemard Springsteel Sheep Watercolor 200
50 Patricia Hutchinson Jazz Oil on board 1000
51 Madeline Meryash Moming Calm Oil / Gessobord 500
52 Jacqueline White Central Park Pond Bridge Oil on panel 425
53 Eve Miller Surf Splendor Pastel 300
54 Al Barker Field Landscape Oil 300
55 Rusty Leffel Old Testament Prophets Chartres Photograph 100
56 Nikolay Mikushkin The Red Tree Oil on canvas 3000
57 Costanza Baiocco Long Ago And Far Away W/C Silk Shikishi board, Mineral Colors 600
58 Laurence Johnston The Beach in October Oil 300
59 Maria Korr Summer Sail Oil on linen canvas 400
60 Christine Ivers Le Caillau Pastel on Uart 350
61 Tony D’Amico Sheep Meadow Oil 850
62 Natsuko Takami Police Station Oil 350
**63 Anthony Davis Obscured Certainty Pastel 425
64 Julie Hopkins Sunfish Oil 300
65 Maris Salmins Song of an Evening Oil on panel 200
66 Rick Perez Still-life with Silver Tea Pot Oil 400
67 Louis Guarnaccia November Shadows Oil on linen 500

2nd Auction Nov 8, 2013, 7pm
* Jury of Awards
** Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
68 Anthony Almeida Richie Havens Singing for Peace Ultrachrome Archival Print 300
69 Karen Loew Frog Day Afternoon Monotype 150
**69A Lou Lalli Bather Terra Cotta (Rosa Portugal) 200
70 Janet A. Cook Figure Pen + Ink 150
71 James Magner Sailing Past the Boatyard Oil. 250
72 Christine Ivers Red Pastel on board 500
73 Jacqueline White Essex Harbor Twilight Oil 500
74 Richard Lithgow First Snow Oil on panel 400
75 Harvey Hellering Alsace Street Scene Photo-pigment print 150
76 Kim Muller-Thym Heart’s Ease Oil 300
77 Laura FantinI Under the Brooklyn Bridge pencil Gouache, ink. pastel, colored 200
78 Karen Israel The Sheltered Side Pastel 650
**79 Sergio Roffo Spring Thaw N.H. Oil on panel 2000
80 Michael Budden Winter on Mechanics St. Oil 350
81 Susan M. Story Catskill Morning Pastel 150
82 John Mansueto Woodend Light Acrylic 275
83 Ed Brennan Upstate Waterfall Watercolor 200
**84 Tricia Zimic Nocturnal Flight Etching 100
85 Robert Pillsbury Van Kasteel at Dusk Monoprint 175
86 Carolyn Jundzilo Gloucester Light Oil 250
87 Anne Kullaf View from The Highline (23rd Street) Pastel 350
88 Vcevy Strekalovsky Art Walk Oil 175
89 Jacquelyn Etling Eiffel Tower Infrared photo 150
90 Laura L. Smith Where Is the Second Bus? Digital “C” print 100
91 William Hanson Washington Sq. Study Oil on panel 250
92 Maria Korr Windy Sail Oil on linen 350
93 Al Barker Warm Meadows Oil 300
94 Tony D’Amico Fall Reflection Oil 350
95 Del-Bourree Bach Golden Evening Acrylic on panel 700
*96 Jane McGraw-Teubner Kings Quarry Pastel 300
97 Pamela Reese Harbor Moorings Oil 350
98 Madeline Meryash Monet’s Garden, Giverny Oil / Gessobord 500
99 Georgette Sinclair Near Lake Geneva – France Pastel 300
100 Virginia Aschmoneit Pink Lotus Pigment ink photo 150

2nd Auction Nov 8,2013, 7pm
* Jury of Awards
** Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
101 Rick Daskam Bottles & a Lemon #3 Oil 400
102 Arlene Steinberg Growth Spurt Colored pencil 300
103 Susan Brand Crabapple Acrylic on panel 275
103A Alexandra Martin This Old Man Hydrocal on Wood 175
104 John L. Huflalen Green Stalks Archival inkjet photo 100
105 Charles Yoder Blow Down 2010 Acrylic on canvas 650
106 Sheila Cappelletti After The Snow Mixed media 300
107 Terry Lindsey Glorious Amaryllis Oil on linen 475
108 Costanza Baiocco White Herons Chinese silk, mineral color, water 600
109 T. Neal Flournoy Bahamas Hurricane 1958 Color Photo 250
110 Sherri Paul Starfish and Sea fans Oil. 400
111 Maria Marino Spring Sail Soft pastel 250
112 Annie Shaver-Crandell Luberon Vineyard Watercolor 350
113 Madeline Lovallo Pink Tiger Lilies Watercolor 250
114 Robert Von Meyer EPA Boat Oil 350
115 Aida Garrity At the 30th Yard Oil 275
116 Alexandre Berrios Wounded Soldier Oil on paper mounted on panel 2000
117 Stephanie Amato Peaceful Retreat Oil 350
118 John Traynor August Afternoon Oil 1200
119 Anne Johann Autumn Day Oil on canvas 400
120 Leah Lopez Kitchen Quintet Oil 700
121 Roger Rossi Bethesda Terrace Oil 550
122 Maureen Hopper Seashells & Flowers Oil 175
123 Elizabeth Brandon Time and Eternity Oil on panel 850
124 Karen Cashman Stonington Lobster Coop Oil on board 150
125 Gregg Kreutz Washington Sq. Park Oil 1500
126 Anthony Davis Humble Abode Oil 425
127 Patricia J. Wynne Blue Horse Colored pencil 500
128 Carole Teller Ship of Tourists Oil on canvas 275
129 Elizabeth Spencer Fruit in Brass Basket Oil 400
130 Mireille Duchesne A Song Oil 600
131 Christopher Zhang Follow Oil on canvas 350
132 Angela Stratton Madeline Reclining Oil 400
133 Susan Jositas Southport Reflections Oil 350

3rd Auction Nov 15, 2013, 7pm
* Jury of Awards
**Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
134 Harvey Hetlering Buttress Row Photo-pigment print 150
135 Madeline Meryash Camellia House Oil / Gessobord 400
*136 Virginia Aschmoneil Wash Day Pigment ink photo 200
*137 Robert Noreika Blue Shadows Watercolor 400
138 Anthony Davis Waiting For The Wind Oil 425
139 John Mansueto Overcast Acrylic 275
140 Anthony Almeida Butoh- The Dance Of Life Photo- Archival print 300
141 Stephanie Amato Poppies Oil 350
142 John Traynor Rainstorm, VT Oil 1400
143 Carole Teller Our Village Castle Oil on board 275
144 Bill Creevy Canal Street Pastel on paper 250
145 Alexandra Martin Draped Woman Bonded bronze 2100
146 Jacquelyn Etling Cupid & Psyche Infrared photo 150
147 Karen Israel Been There Pastel 400
148 Leah Lopez Summer Bouquet Oil 1000
149 Jane McGraw-Teubner Green + White Pastel 300
150 Arlene Steinberg Peony Colored pencil 175
151 Tricia Zimic Acceleration Etching 100
152 Rusty Leffel Latin Quarter / Paris Photograph 100
153 Ed Brennan Shades Of Blue Monoprint 200
*154 Claudia Seymour Autumn Fruit Oil on linen panel 550
*155 Jeanne Rosier Smith Wading Waters Pastel 200
156 Roger Rossi Central Park at W. 96th Oil 550
157 Pamela Reese Stony Point Inlet Oil 400
**158 Joseph P. Grieco Sunset Spirit & Tiny Dancer Acrylic on panel 500
159 Costanza Baiocco Sparrow Sings, Spring Awakens Chinese silk, mineral color, w/c 600
160 Kim Muller-Thym Waking Up Oil 200
161 Al Barker A Marsh Scene Oil 275
162 Del-Bourree Bach Over the Moon Acrylic on panel 600
163 Georgette Sinclair Golf Course Near Lake Geneva Pastel 250
164 Michael Budden Evening in New Hope Oil 450
*165 Christopher Zhang Park Ave. Oil on canvas 1000
166 Michele Byme Autumn Rain Oil on linen panel 325
**167 Gregg Kreutz Up Fifth Oil 1600

3rd auction Nov 15, 2013. 7pm
*Jury of Awards
**Lay Jury of Awards

No. ARTIST NAME TITLE MEDIUM OPENING BID
“168 Christine Ivers Sliver of Light Pastel on paper 450
169 Nikolay Mikushkin Sackets Harbor N.Y. Oil on canvas 4000
170 Eve Miller St. Helena Island, SC Pastel 300
171 Tony D’Amico Blustery Day Oil 350
**172 Robert Pillsbury On The Lake Monoprint 300
173 Sharon Way-Howard Close To Shore Watercolor 175
174 Sheila CappellettI Mystic Forest Mixed media 300
175 Maria Marino Eastport Moming Soft pastel 300
176 Annie Shaver-Crandell Blue Roofs Watercolor 300
177 Laura L. Smith Street Vendor’s Umbrella Digital “C” print 100
178 Patricia J. Wynne Jersey Lily Watercolor 300
179 Beth Kurtz Ms. Bear Oil 200
180 Laura Fantini Gouache, ink, pastel, colored Ozzie’s pencil 175
181 Susan Brand Cherry Blossoms II Acrylic on panel 350
182 Richard Lithgow DeBruce Meadow Oil 400
183 Jacqueline White In The Foyer Oil on panel 425
184 Anne Kullaf 42nd Street Acrylic 225
185 Janet A. Cook Second Pointe Monoprint + Gold Leaf 250
186 Marls Salmins Request Oil on panel 100
187 Lauren Amalia Redding Hands and Rose Silverpoint on panel 250
188 Karen Loew Park Ranger Monotype 150
189 Amanda Epstein Lunch on East 80th Watercolor 150
**190 Charles Yoder Tree Rings *12 One color linoleum block print 300
*191 Maria Korr Haystacks on the Mountain Oil on linen canvas 300
192 Hiu Lai Chong Mystic Seaport Lighthouse Oil 175
193 William Hanson Sea Roses Oil on panel 100
194 Maureen Hopper Gulls & Dunes Oil 175
195 Kathy Anderson Red and White Begonias Oil 300
196 James Magner Mystic Seaport Light Oil 200
197 Vcevy Strekalovsky Cohasset Harbor Oil 175
198 Laurence Johnston The pond in October Oil 300
199 Julie Hopkins Outreach Pastel 375
200 Elizabeth Spencer Sorry. Charlie Oil 175

 

Document information

Document permalink:
http://salmagundi.org/catalog/?p=77244

Digital-born document number:
SAL.2020.77244

Digital document provenance: Original compiled and researched document by Salmagundi, 47 Fifth Avenue, New York, NY 10003.

Document license: Creative Commons Corporation  shareAlike (sa) license.  Some of the information contained within this document may hold further publication restrictions depending on final use.  It is the responsibility of the researcher to determine.

Image license: The documents shown within this record were created before 1923 and are in the public domain.  High-resolution scans of this document are available through our image marketplace for a small fee.

Record birth date:
January 20, 2020

Last updated: July 9, 2021 at 15:54 pm